מאמר דעה: יישום המושג “סטינג” בסרט פופולרי

5 נובמבר , 2020   |   רוני, מנהלת מקום למטפלים.

האם ניתן לחשוב מושגים פסיכואנליטיים גם דרך סרט פופולרי? במאמר זה, אדגים כיצד המושג “מסגרת טיפולית” (Setting) בא לידי ביטוי בסרט הפופולרי “פשוט מאוהבת” (“Prime”).

מהי מסגרת טיפולית? פרויד תיאר כי מדובר במסגרת המבנה את המפגש שבין המטפל.ת למטופל.ת: מפגש של שני אנשים שנפגשים באופן קבוע לאורך זמן, על מנת לשוחח על חיי המטופל.ת. זהו מעין הסכם לגבי חוקי הטיפול, אופן העברת התשלום וגובהו ועוד. בנוסף, המטפל.ת מתחייב.ת להגיב כמיטב יכולתו.ה לסיפורי המטופל.ת ולאפשר למטופל.ת להעלות את כל העולה על רוחו.ה במהלך הטיפולים. בספרו של מיטשל, “תקווה ופחד בפסיכואנליזה”, נכתב כי “במודל הפסיכואנליטי הקלאסי, מערכת היחסים האנליטית היא מתסכלת במהותה, ומכאן כוחה להביא לשינוי משמעותי.” (מיטשל, “תקווה ופחד בפסיכואנליזה”, פרק 7, עמ’ 230).

תקציר הסרטסרט זה הינו קומדיה רומנטית אמריקאית משנת 2005. בסרט זה המטפלת, ליסה, מגלה על רומן בין המטופלת שלה, רפי, אישה בסוף שנות ה-30 שלה, לבין בנה, דיוויד, גבר בתחילת שנות ה-20 שלו. ליסה מתחבטת לגבי קונפליקט התפקידים שבו היא מצויה, הנובע מההתנגשות בין מחויבותה המקצועית למטופלת שלה וליושר שלה כמטפלת לבין תפקידה כאמא שרוצה בטובת הבן שלה. כאשר מתגלה אט-אט כי הקשר בין השניים הופך לקשר רציני, התלבטויותיה וקשייה של המטפלת מתגברים: הם מתחילים לצוץ במהלך הטיפול, דבר המשפיע על המסגרת הטיפולית ועל היחסים בינה לבין רפי, המטופלת שלה, עד שליסה “נשברת” ומגלה לרפי כי היא למעשה יוצאת עם בנה, דיוויד. הכעסים בין השתיים מובילים להפסקת הטיפול, לפרידה זמנית של רפי ודיוויד ולכעסים בין דיוויד לאמו. לבסוף, רפי ודיוויד מחליטים לחזור להיות ביחד. הסרט מסתיים בהבנה של שני בני הזוג כי על אף האהבה הגדולה שניצתה ביניהם, סופו של הרומן להסתיים: באופן בוגר מבינים השניים כי רצונותיהם, שאיפותיהם והמצב שבו הם נמצאים בחייהם באותו הזמן לא מתאימים זה לזו.

פוסטר הסרט "פשוט מאוהבת"

כיצד המושג בא לידי ביטוי בסרט? המסגרת הטיפולית מוצגת בתחילת הסרט כמוצלחת ולכן גם כמובנת מאליה, אך הסרט מדגיש וממחיש את החשיבות שלה דווקא כשהיא מתחילה להתערער. לא ברור אם במצב הנתון, בעת שגילתה ליסה על מערכת היחסים בין המטופלת שלה לבין הבן שלה, היא מסוגלת להמשיך לקיים את המסגרת הטיפולית באופן מקצועי וכמצופה ממנה. בסופו של דבר, הסרט מדגים כיצד התערערות המסגרת הטיפולית משפיעה מאוד הן על רפי והן על ליסה, כמו גם על מערכת היחסים הטיפולית בין שתיהן.

באופן מעניין, המסגרת הטיפולית המתוארת בסרט התערערה דווקא בעקבות קשייה של המטפלת ולא בעקבות צרכי המטופלת. יותר מכך, נראה כי לרפי היה קשה להכיר בשינוי שנעשה במטפלת שלה, אדם שעליו היא כל כך סומכת, והיא התעקשה להחזיק במסגרת הטיפולית גם כאשר היא כבר התפוררה לחלוטין. הדבר נמשך עד שליסה מצידה החליטה לשים סוף למצב הבעייתי הזה וסיפרה עליו לרפי. בכך בא לידי ביטוי כוחה של המסגרת הטיפולית, בה החזיקה רפי עד שכבר לא ניתן יותר – היא הייתה זקוקה למטפלת שלה ולמסגרת הטיפולית שלהן, אשר היוותה עבורה אי של יציבות בחייה. רצון המטופלת לאחוז במסגרת הטיפולית בכל הכוח, מדגישה בעיניי את העוצמה שבה היא תלויה בה כמסגרת יציבה וקבועה. נראה כי המסגרת הטיפולית משמעותית עבורה, לא רק כאמצעי המאפשר את הטיפול, אלא גם כמטרה בפני עצמה: היא כשלעצמה מהווה תוספת חשובה לחייה, כפי שהיא וודאי גם לחייהם של מטופלים רבים אחרים.